POMIARY EMISJI
POMIARY HAŁASU
OPERATY WODNOPRAWNE
POMIARY EMISJI
Oferujemy akredytowane pomiary zanieczyszczeń gazowych i pyłowych emitowanych do środowiska wraz z akredytowanym poborem próbek / pomiarem.
Pomiary / pobory próbek są wykonywane na terenie całego kraju.
Efektem wykonania usługi jest przygotowane i dostarczane klientowi sprawozdanie.
Laboratorium wykonujące pomiary posiada doświadczenie pomiarowe dzięki czemu zlecone nam prace są wykonywane zgodnie z wymaganiami prawa ochrony środowiska.
Wyniki z pomiarów i badań często używane są do wykonywania dokumentacji takich jak:
– operaty na emisję gazów, operaty na emisję pyłów,
– dokumentacje do pozwoleń zintegrowanych.
Oferujemy pomiary:
– wstępne – wykonywane tuż po rozruchu instalacji / urządzeń,
– okresowe – wynikające z otrzymanych decyzji lub wprost z treści obowiązujących aktów prawnych.
Zarówno jedne jak i drugie rodzaje pomiarów / badań stanowią dobre źródło informacji w przypadku przygotowywania dokumentacji takich jak operaty na emisję gazów / pyłów będących załącznikiem do wniosków o decyzje / pozwolenie na emisję gazów i pyłów do środowiska.
Oferujemy następujące rodzaje pomiarów:
pomiary stężeń gazów – tlenków siarki, tlenków azotu, tlenków węgla, zawartości wody i tlenu w spalinach
pomiary pyłów
pomiary strumienia spalin
pomiary innych emitowanych zanieczyszczeń m.in. HCl, HF, NH3, metale ciężkie, zanieczyszczenia organiczne
pobór próbek i oznaczenie LZO
pobór próbek i oznaczenie zawartości rtęci
analiza granulometryczna pyłu w zakresie następujących frakcji PM10, PM 2,5
Oferta naszej firmy dotycząca pomiarów emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych obejmuje:
Pomiary emitowanych zanieczyszczeń pyłowych i gazowych
Pomiary parametrów gazów odlotowych
Pomiary regulacyjne, optymalizacyjne, gwarancyjne i odbiorcze parametrów gazów odlotowych pochodzących z instalacji, urządzeń i emitorów energetycznych jak i technologicznych
Pomiary skuteczności działania instalacji i urządzeń (m.in. odpylających);
Pomiary regulacyjne, optymalizacyjne, gwarancyjne i odbiorcze (instalacje i urządzenia ochrony powietrza);
Pomiary skuteczności działania systemów i urządzeń wentylacji mechanicznej.
POMIARY HAŁASU
Zgodnie z ustawą Prawo Ochrony Środowiska, hałas to niepożądane dźwięki, negatywnie oddziaływujące na zdrowie i samopoczucie człowieka, a także zaburzające równowagę środowiska naturalnego. Mogą one pochodzić z różnych źródeł, m.in. z zakładów przemysłowych, hodowli czy obiektów komercyjnych. Ze względu na szkodliwe działanie, pomiary hałasu w środowisku to procedura niezbędna do jego prawidłowej ochrony. Dzięki naszym analizom można skutecznie zaplanować wdrożenie systemów niwelujących poziom hałasu w środowisku.
W ramach badań hałasu środowiskowego i przemysłowego wykorzystujemy procedury badawcze opracowane na bazie Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji (Dz. U. 2021, poz. 1710) – Załącznik nr 7 Metodyka referencyjna wykonywania okresowych pomiarów hałasu w środowisku pochodzącego od instalacji lub urządzeń, z wyjątkiem hałasu impulsowego.
Pomiary hałasu emitowanego do środowiska
Pomiary hałasu w środowisku przeprowadza się osobno w porze dnia i porze nocy dla typowej pracy zakładu i ocenia się hałas pochodzący od danej instalacji w odniesieniu do istniejącego tła akustycznego (tło akustyczne – dźwięki niegenerowane przez badany obiekt). Do pomiarów akustycznych wykorzystuje się mierniki poziomu dźwięku, gdzie mikrofon pomiarowy lokalizuje się na wysokości 4 metrów ponad gruntem, na granicy terenu lub w świetle okna narażonego na hałas. W przypadku stwierdzenia przekroczeń limitów dopuszczalnych, wynoszących dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w porze dnia 50 dB, a w porze nocy 40 dB, dla zabudowy wielorodzinnej czy zagrodowej w porze dnia 55 dB i w porze nocy 45 dB, zarządzający instalacją ma prawny obowiązek eliminacji przekroczeń pod rygorem kar finansowych naliczanych za każdy przekroczony dB i za okres trwania pracy powodującej przekroczenia hałasu.
Pomiary poziomu mocy akustycznej
Pomiar poziomu mocy akustycznej służy do określenia charakterystyki akustycznej maszyn i urządzeń wykorzystywanych zarówno w warunkach pracy, jak i dla produktów, które mają zostać wprowadzone na rynek.
Pomiary hałasu na stanowisku pracy
Wartości dopuszczalne hałasu w środowisku pracy określa Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1286 z późn. zm.). Pomiar hałasu w środowisku pracy może być wykonywane według jednej z trzech strategii: pomiar hałasu w środowisku pracy z podziałem na czynności, pomiary stanowiskowe lub pomiary całodzienne. Metody pomiarów na stanowisku pracy określone są w normie PN-EN ISO 9612:2011 Akustyka – wyznaczanie zawodowej ekspozycji na hałas oraz PN-N-01307:1994 Dopuszczalne wartości hałasu w środowisku pracy. Termin ważności pomiarów zależny jest od wyniku badania i krotności NDS dla każdego stanowiska pracy. Dokładne wytyczne określa Rozporządzenie (Dz. U. nr 33 poz. 166).
FORMULARZ KONTAKTOWY